Önce katilini bıraktılar sonra ismini değiştirdiler

AKP ve HÜDA PAR arasındaki işbirliği tartışıladursun, AKP iktidarı, Hizbullah tarafından katledilen gazeteci Hafız Akdemir’in önce katilini serbest bıraktı, ardından isminin verildiği parkın ismini değiştirdi

Selman Çiçek

 AKP ve HÜDA PAR arasında 14 Mayıs seçimlerinde yapılan işbirliğine tepkiler devam ederken AKP’nin HÜDA PAR’a verdiği tavizler de bir bir ortaya çıkıyor. Bunlardan biri de Hizbullah tarafından 8 Haziran 1992 tarihinde katledilen gazeteci Hafız Akdemir’in anısına yapılan parkın isminin değiştirilmesi oldu.

Hizbullah dosyasını hazırlıyordu

Hafız Akdemir, Özgür Gündem gazetesi muhabiri olarak Amed’de Kürt halkına baskı ve şiddetin en yoğun olduğu dönemde halka hakikati taşıyan özgür basın geleneğinin ilk neferlerindendi. Mesleğinin ilk dönemlerinde 90’lı yıllarda Kürt halkına karşı tetikçi olarak kullanılan Hizbullah ile ilgili bir dosya hazırlığındaydı. Hizbullah ve devletin derin ilişkisini irdeleyen Akdemir, henüz mesleğinin ilk yıllarında karanlık kontra güçler tarafından evinden gazete bürosuna giderken katledildi.

Katili serbest bırakıldı

Hafız Akdemir’i öldüren Hizbullah üyesi Cihan Yıldız’dı. Yıldız, aynı zamanda Mehmet Sincar ve altı Kürd’ün katili idi. Yıldız, 2008 yılında Avusturya Viyana’da Interpol tarafından yakalanarak Türkiye’ye iade edildi. Yıldız, Diyarbakır 6. Ağır Ceza Mahkemesi’nde yapılan yargılamanın ardından 6 cinayetten sorumlu tutularak 30 Mayıs 2013 tarihinde ömür boyu hapis cezasına çarptırıldı. Ancak Yıldız, AKP ve Hizbullah arasındaki derin ilişkiler sonucu Diyarbakır 6. Ağır Ceza Mahkemesi, uzun yargılamayı gerekçe göstererek Yıldız’ın yeniden yargılama talebini yerinde buldu ve yurt dışına çıkış yasağı getirerek tahliye etti. Yıldız, o günden bu yana bir katil olarak aramızda gezmeye devam ediyor.

Hafız ve Hrant’ın isimleri

Yıldız’ı tahliye eden devlet kurumları, Yıldız’ın katlettiği ve Amed halkı tarafından çok sevilen, birçok gazeteci tarafından örnek alınan Hafız Akdemir’in ismini parktan sildi. Peyas (Kayapınar) Belediyesi Park ve Bahçeler Müdürlüğü tarafından yapımı tamamlanan iki parka, belediye meclis kararıyla öldürülen gazeteciler Hrant Dink ve Hafız Akdemir’in isimleri verilmişti. Belediye meclis kararıyla 8 Haziran 1992 tarihinde Amed’de gazete bürosuna giderken yaşamını yitiren Özgür Gündem muhabiri Hafız Akdemir’in ismi verilen park, Riha (Urfa) yolundan başlayıp Elezîz (Elazığ) yolunda bulunan tren yoluna kadar devam eden 120 bin metrekare ve 2 bin 842 m uzunluğuna sahip. 5 bölümden oluşan parkın içinde 4 adet çocuk oyun grup alanı, 1 adet engelli çocuklar oyun grubu, 4 adet spor yapma alanı, koşu bandı, dinlenme alanları ve yürüme bandı bulunmakta. Yürüme bandında engelliler için uygun yürüme alanı da bulunmakta.

Parkın ismini değiştirdiler mi?

2018-2022 arasında Kayapınar Kaymakamı ve Belediye Başkan Vekili olarak görev yapan Ünal Koç, çoğunluğu HDP’den oluşan belediye meclisini feshetti. Meclisin feshedilmesi sonrası kendi inisiyatifi ile kurduğu meclis, belediyeyi hukuksuz bir şekilde yönetti. Adı birçok yolsuzluğa neden olan kayyum Koç’un yine aldığı bir karar ile kentin en sevilen gazetecisinin ismini hukuksuz bir şekilde değiştirdiği iddia edildi.

Belediye çark etti

Belediye meclisinden alınan kararlar, belediyelerin web sitelerinde yayınlanarak halka duyurulurken Peyas Belediyesi’nde ise kayyumla beraber bu durum ortadan kaldırıldı. Belediyenin aldığı her karar halktan gizli bir şekilde yapılmaya başladı. Parkın isminin değiştirilmesi ise parkın girişinde Hafız Akdemir Parkı isimli tabelanın eskimesi gerekçesiyle yenilenmesinin ardından parkın isminin Yeşil Kuşak Parkı olarak değiştiği ortaya çıktı.

Ancak parkın isminin değiştirilmesinin kamuoyunda duyulması üzerine gelen tepkiler sonucu belediye, isim değişikliğinin olmadığını, sadece tabelanın yenileneceğini açıkladı. Oysa parkın isim değişikliği Koç döneminde yapıldığı, tabelanın sökülmesi sonucu parkın isminin Yeşil Kuşak olarak değiştirildiği ortaya çıkmıştı.

Kayyum Koç’un ismi usulsüz işe alımlar, belediyenin taşınmazlarını peşkeş çekme gibi birçok yolsuzlukla sık sık gündeme gelmişti. Koç, 12 Kasım 2018’de ilçe kaymakamı ve belediyeye kayyum olarak atanan Ünal Koç, 5 Nisan 2022 günü Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi kapsamına Giresun’un Bulancak ilçesine atanmıştı.

Halkın değerlerini siliyorlar

Hafız Akdemir’in halka mal olmuş bir özgür basın emekçisi olduğunun altını çizen Keser, “Hafız halka mal olmuş biridir. Bu yüzden bu parka ismi verildi. Bu ismi değiştirmek toplumun vicdanını derinden yaralamıştır. Sokaklarda çöp yığınlarını temizlemeyen, halkın sorunlarını çözmeyen kayyum, halkın değerlerini silen, kentin sosyopolitik yapısını değiştirmek ile uğraşıyor” dedi.

Halkın değerine saldırı

Hafız Akdemir isminin değiştirilmesini değerlendiren görevden alınan Peyas Belediyesi Eşbaşkanı Davut Keser, bu son gelişmenin kayyum zihniyetin ilk icraatı olmadığını, uzun süredir kayyum politikasıyla beraber gittikçe su üstüne çıkan soygun politikaları ile halk kazanımlarının çalındığını söyledi. Belediyenin uzun bir süredir büyük emek ile inşa ettiği bu değerlerin gasp edildiğine dikkat çeken Keser, “Bu gasp, kentin sosyopolitik şeklini değiştiren bir zihniyetle devam ediyor. Bir parkın ismini değiştirmek ile bakmamak gerek. Bir halkın değerine yaklaşım söz konusudur. Bu kararları da meşru olmayan bir meclis kararı ile alıyorlar. Bu hukuksuzluğu halen devam ettiriyorlar” diye konuştu.

 

 

 

#Önce #katilini #bıraktılar #sonra #ismini #değiştirdiler

EN SON EKLENENLER