Geçmez’den Hacı Bektaş Veli portresinin değiştirilmesine tepki: Bunlar ölüleri severler!

PİRHA- Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından Hacı Bektaş Veli portresi üzerinde yapılan dezenformasyonla ilgili konuşan Hacı Bektaş Veli Anadolu Kültür Vakfı Genel Başkanı Ercan Geçmez, bunu Alevilere yönelik asimilasyon politikalarının bir parçası olarak değerlendirdi.

Alevi Bektaşi ve Cemevi Başkanlığı’nın organize ettiği Hacı Bektaş Veli’yi Anma Etkinlikleri için kullanılan görselde Hacı Bektaş Veli’nin kucağındaki aslan ile ceylanın kaldırılması, Alevi toplumu tarafından tepki ile karşılandı.

Konuya ilişkin PİRHA’ya konuşan Hacı Bektaş Veli Anadolu Kültür Vakfı (HBVAKV) Genel Başkanı Ercan Geçmez, “Bunlar ölüleri severler o yüzden Hacı Bektaş Veli’nin portresini bu şekilde öldürerek yansıtmaya çalışıyorlar” dedi.

Geçmez şunları ifade etti:

“Aleviliğin içindeki o çeşitlilik, saygı çerçevesinde birlikte yaşamak bu portreye de yansımış. Bu anlayışa düşman oldukları için kaldırdılar. Hele ki portredeki o aslan, ceylanın kaldırılmasını, fonun değiştirilmesini Alevi toplumu bir asimilasyon olarak görüyor” şeklinde konuştu.

PİRHA/HACIBEKTAŞ

EN SON EKLENENLER