Pertek Belediyesi’nin takasla fazladan yer vermesine tepki: Bu kararı kimlerle, nasıl aldınız?

PİRHA-Pertek Belediyesi’nin, belediye mülkünden fazladan 70 bin metrekare yeri özel şahıslara vermesine tepki gösteren HDP, Yeşil Sol Parti, EMEP, Pertekliler Derneği ve TÜMKÖY-SEN konuya ilişkin ortak yazılı açıklama yaptı. Yapılan açıklamada, “Pertek Belediyesi 11 Mayıs tarihinde arıtma tesisi kurulumunu gerekçe göstererek, Kaledibi Mahallesi’nde bulunan yaklaşık 37 dekar imara kapalı tarım arazisi ile belediyeye ait 107 dekar imarlı ve imara girebilecek arsa vasfında alanların takasının yapılması ve yapılma biçimindeki usulsüzlük ya da belirsizlikler sebebi ile bu durum ilçemiz halkı tarafından tartışma konusu olmuştur” denildi.

Pertek Belediye Meclisi 11 Mayıs’ta arıtma tesisi yapılmasına dair yer takası gündemiyle toplandı. Toplantıda takas işlemlerinin gerçekleştirilmesi için belediye başkanına yetki verildi. Bu takas işlemine göre belediye mülkünden 106 bin 681,25 metrekarelik yere karşılık 37 bin 34,56 metrekare yer alındı. Yapılan takas sonucunda belediyenin mülkünden fazladan 70 bin metrekare yer özel şahıslara verildi.

Pertek’te bulunan kurumlardan Halkların Demokratik Partisi (HDP), Yeşiller ve Sol Gelecek Partisi (Yeşil Sol Parti), Emek Partisi (EMEP), Pertekliler Derneği ve Tüm Üretici Köylü Sendikası (TÜMKÖY-SEN) konuya ilişkin ortak yazılı açıklama yaptı.

 “BU AÇIKLAMAYI YAPMAMIZ ŞART OLMUŞTUR”

Yapılan yazılı açıklamada, “Pertek Belediyesi 11 Mayıs tarihinde arıtma tesisi kurulumunu gerekçe göstererek, Kaledibi Mahallesi’nde bulunan yaklaşık 37 dekar imara kapalı tarım arazisi ile belediyeye ait 107 dekar imarlı ve imara girebilecek arsa vasfında alanların takasının yapılması ve yapılma biçimindeki usulsüzlük ya da belirsizlikler sebebi ile bu durum ilçemiz halkı tarafından tartışma konusu olmuştur. Bu nedenle bu açıklamayı yapmamız şart olmuştur.

BU KARARI KİMLERLE NASIL ALDINIZ?

Yapılan açıklamada şu sorular soruldu:

1-Bu kararı kimlerle nasıl aldınız? Onay veren meclis üyeleri kimlerdir?

2-Takası gerçekleştirilen taşınmazların ada parsel bilgilerinin oturuma katıldığı iddia edilen belediye meclis üyelerinin bilgisine sunulduğu, onaylarının alındığı 11 Mayıs tarihli belediye meclis toplantısının eğer mevcut ise görüntülerinin kamuoyu ile neden paylaşılmadığını soruyoruz!

3-Bazı meclis üyelerinin beyanları üzerine konuyla ilgili ek gündem maddesinin 11 Mayıs tarihli oturumdan sonra kendilerinin haberi olmadan yazıldığı iddiası doğru mudur?

4- Tarım arazisi üzerine yapılması düşünülen arıtma tesisinin  insan sağlığı açısından olumlu veya olumsuz etkisi araştırıldı mı? Bununla ilgili İlçe Çevre Sağlık Kurumu’ndan alınan bir rapor var mıdır? Araştırdığımız kadarıyla ilçenin tek mesire alanına komşu parsel olup insan ve çevre sağlığı açısından olumlu bir rapor yoktur.

5-Takas edilerek alınan yaklaşık 37 dekar tarım arazisi kadar büyük bir alana gerek var mıdır? Arıtma tesisi için en fazla kaç metre kare alan yeterlidir? Yaptığımız araştırmalar sonucunda 3 ile 5 dekar arazi içine kurulması yeterlidir ve ilçe yaşam alanları dışında kurulması elzemdir.

6-Takas edilen alanların büyüklükleri ve imar durumları göz önünde bulundurarak soruyoruz belediye zarara uğratıldı mı? Yaptığımız araştırmalar sonucunda bahse konu olan 37 dekarlık imara kapalı tarım arazisinin 107 dekarlık imarlı ve imara girebilecek arsa vasfında alanlar ile takasının eş değer olamayacağı ileriye dönük düşünüldüğünde aradaki farkın giderek daha da açılacağı aşikârdır.

7-Belediye Başkanının basına vermiş olduğu röportajında bahsi geçen iki katlı yapının yaşanılan yangından sonra metruk ve yıkılmaya yüz tutmuş bir yapı olması  maddi olarak hiçbir değerinin olmaması anlamına gelir. Arsa takasında kıymet bildirimi olarak düşünülemez.

Bu soruların hâlâ cevaplanmamış olması hafızlarda soru işareti bırakmıştır. Bizler açıklamayı yapan kurumlar olarak arıtma tesisi yapımına karşı olmamakla birlikte açıklamamızda sorduğumuz soruların acilen cevaplanması, bu yanlıştan derhal dönülmesini ve gerekli hassasiyetin gösterilmesini talep ediyoruz.

PİRHA/DERSİM

EN SON EKLENENLER