Maraş’ta Aleviler ve HDP

Elbistan geçmiş yıllardan bu yana direniş merkezi olmuştur. Yavuz Sultan Selim zamanında büyük saldırılara maruz kalmış, buna karşı büyük direnişler göstermiş, Kalender Çelebi’nin sığındığı mekândır. Sinan Cemgillerin direniş merkezi, şahadet makamıdır. Deniz Gezmişler Nurhaklara varmak için yoldaydılar, yakalandılar. Onlar da Nurhak’lardaki direnişe dâhil olmak için gidiyorlardı. Yani Maraş Şıxo Dirliklerin, Önder Koncaların, Xortoların  emek verdikleri bir bölgedir. Kürt Özgürlük Hareketi’nin kadın gerillalarının ilk şehidi olan Besê Anuşların evidir. Bu anlamıyla direnişlerin makamı ve memleketidir Maraş.

Maraş sistemin kurmak istediği yapıya karşı bir direnç alanıdır. Bugün de sistemin örgütlediği yapıya karşı HDP’yi bir direnç nodası olarak görmek mümkün. HDP tüm bu dirençlerin bir bileşkesi olarak Maraş’ta vardır. Çok farklı siyasal yapılardan, çok değişik etnik yapılardan insanların tekçi, inkar ve asimilasyoncu gidişata dur demeleri için HDP artık bir vesile olabilmiştir. Sesini çıkarabilmiştir. Geçen seçimlerde üç kere arka arkaya gelişen bir çizgide başarıya imza atmıştır. Hem belediye seçimlerinde, hem cumhurbaşkanlığı ve genel seçimlerde… Tavrını net koymuştur.

Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde Ekmeleddin İhsanoğlu’na karşı Kürtlerin, Alevilerin takınmış olduğu tavrı kutlamak gerekiyor. Maraş katliamında yer almış bir siyasal yapının temsilcisinin, özellikle Kürt Alevilerin önüne bir seçenek olarak konulmasına karşı, Maraşlılar onurlu bir duruş sergilemişlerdir. Oylarını kendilerinden yana kullanmışlardır. Bu anlamda Kürtleri, Alevileri selamlamak gerekiyor. Bu tavırlarının 7 Haziran seçimlerinde de sürdürerek, kendileri adına var olma siyasetine ivme kazandırmışlardır.

Çünkü HDP, yeni yaşam projesiyle Maraş’ın geçmişine bir atıfta bulunmuştur. Onun çok kültürlü yapısına, çok inançlı, farklı inançların birbiriyle birlikte yaşayabilecekleri bir dünyanın mümkünlüğünü göstermiştir. Bu anlamıyla HDP tüm sistem partilerinin dışında bir duruş sergilemiştir. CHP, MHP, AKP’de şekillenen sistemin temsili karşısında HDP, değişimin ve birlikte yaşamanın adı olmuştur. Bu durum Maraş için çok önemlidir… Diğer bölgeler içinde tabi ki önemli ama katliam yaşamış ve tüm etkileri sıcağı sıcağına hissedilen Maraş’ın kendisini bulması, kimliğiyle buluşması ve direnç noktasına sahip çıkması hayati önemdedir. Maraş’ın HDP ile buluşması binlerce yıllık kültürüne sahip çıkması anlamına gelmektedir. Yeniden kendisi olmak manasına gelmektedir. Bunun böyle de okunması gerekiyor.

Kazanımları oy veya parlamenter sistem üzerinden okumamak gerekiyor. Çünkü Maraş’ın ihtiyaç duyduğu şey Kürt kimliğine sahip çıkmaktır. Alevi kimliğine sahip çıkmaktır. Sol ve sosyalist kimliğine sahip çıkabilmektir. Bunlara da ancak ve ancak HDP şahsında sahip çıkılabilir. Çünkü CHP şahsında bu kimlikleri bir temsile kavuşturamazsınız. CHP Ekmeleddin İhsanoğlu’nu aday gösterebilecek kadar bu kimliğe uzaktır. Maraşlılardan utanmayacak kadar Alevi’ye, Kürt’e uzak bir yaklaşım içerisindedir. CHP kimliği Alevi ve Kürt katliamları üzerinden şekillenmiştir. Bugüne böyle gelmiştir. Bu şekillenme ve iktidarcı kültür Aleviler tarafından kabul edilemez. Maraşlılar tarafından hiç kabul edilemez. CHP Maraş’ta tüm kirliliğiyle deşifre olmuştur. Ekmeleddin İhsanoğlu’nun 7 Haziran’da MHP’den seçilmesi bunların kimlerle ittifak içerisinde olduğunu göstermiştir. Yine Maraş katliamında sorumlu olanların Ecevit’in kasasında çıkan belgelerin bugüne kadar saklanmış olması, katliamın hesabının sorulmamış olması, bu katliam içerisindeki bu kesimin rolünü, parmağını da göstermiştir.

Bu anlamda melese bir oy meselesi, parlamentoda temsil meselesi değildir. Bir duruş, bir hakkaniyet, bir hesap sorma meselesidir. Yani bir yargılama, bir dara durma ve sorgulama meselesidir.

Alevi toplumunun, Kürtlerin yapacağı tek bir şey vardır, şu anda sistem dışında duran, birlikte yaşamı örgütleme konusunda en duyarlı duruşu gösteren HDP etrafında ve onun adayları etrafında toplanmaktır.

Burada bir şey daha söylemek gerekiyor ki; Maraş katliamı mağduru insanlarımızdan bir tanesi Aziz Tunç yeniden Maraş’tan adaydır. Her kim Maraş katliamının hesabını sormak istiyorsa, tabii ki; Aziz Tunç’un ve HDP’nin yanında duracaktır. Biraz önce de belirttiğimiz gibi bu duruş bir oy verip vermeme meselesi değildir. Bu bir hesaplaşma meselesidir. Sorgulama, Maraş’ta katledilen canlarımıza, insanlarımıza sahip çıkabilme kültür ve yetisidir. 1 Kasım bu anlamda tam da Maraşlıların günüdür!

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Yazarın diğer makaleleri